Coe CollegeCoe CollegeCoe CollegeCoe CollegeCoe College
Coe CollegeCoe CollegeCoe CollegeCoe CollegeCoe College
Coe Athletics
 
Kohawks compete at ITA Midwest Regional
Coe News
Sophomore Noah Sprinkel advanced to the quarterfinals of the ITA Midwest Regional before being eliminated.
Sophomore Noah Sprinkel advanced to the quarterfinals of the ITA Midwest Regional before being eliminated.
Men's Tennis - Sun, Sep. 30, 2012

SAINT PETER, Minn. - Three doubles teams advanced to the third round, while Coe advanced one singles player to the quarterfinals of the ITA Midwest Regional.  

Sophomore Noah Sprinkel (Minneapolis, Minn./South) advanced to Saturday's quarterfinals before being eliminated.  Sprinkel, seeded fourth in the tournament, earned a first round bye before defeating Brian Klein of Wisconsin-Whitewater.  In the third round, Sprinkel beat 17th-seeded Joey MacGibbon of Gustavus 6-3, 6-4.  Sprinkel advanced to the quarterfinals with a 6-0, 6-3 win over Grinnell's Elliot Czarnecki, seeded 15th in the bracket.  Sprinkel was eliminated by ninth-seeded Juan Luis Chu of Gustavus 7-6, 6-3.

Freshman Riley Galbraith (Cedar Rapids, Iowa/Kennedy), seeded 16th, beat Concordia-Moorhead's Nick Moe 6-2, 6-1 in the first round. In the second round, he beat College of St. Scholastica's Dylan Kelly 6-0, 6-0.  17th-seeded Jake Humphrey's beat Galbraith 6-7, 7-5, 10-7 in the third round.

Seeded 17th, Jeff Damisch (Cedar Rapids, Iowa/Kennedy) beat Bethel's Reggie Ronning 7-5, 7-5 in the first round before falling to Lawrence's Cooper Smith in the second round.  Senior Curtis Newman (Ankeny, Iowa/Ankeny), also seeded 17th, earned win's over Luther's Torstein Jystad and Wartburg's Blayne Willadsen before falling 6-2, 6-0 to Wisconsin-Whitewater's 12th-seeded Andy McGlashen in the third round.

Junior Michael Janssen (Oshkosh, Wis./Loudres) beat Wartburg's Eric Hilpert in the first round and beat Luther's Quinn Foley 4-6, 6-0, 10-7 in the second round.  Top-seeded Amrik Donkena of Gustavus beat Janssen 6-1, 6-3 in the third round.  Junior Michael Woolf (Palantine, Ill./Palantine) earned a 4-6, 6-1, 10-6 win over Edgewood's Austin Papenthien in the first round before falling to 17th-seeded Tyler Johnson of Gustavus.  

Freshman Yasushi Inoue (Japan) beat Carthage's Ryan Jump 6-1, 6-0 in the first round before falling 6-4, 6-2 to fifth-seeded Ben Shklyar of Wisconsin-Whitewater in the second round.  Freshman Zack Decker (Wyoming, Minn./Forest Lake) beat Wisconsin-LaCrosse's Travis Murphy in the first round before losing to 10th-seeded Ramesh Karki of Luther in the second round.  

Freshman Ryan Hickman (Hutchinson, Kan./Hutchinson) dropped a 4-6, 6-2, 10-3 match to 11th-seeded Andrew Bayless of Wisconsin-Whitewater in the first round.  Senior Sean Stokstad (Ramstein, Germany/Ramstein) fell 6-3, 6-2 to Gustavus' Logan Peterson in the first round.

In the doubles first round, Sprinkel and Newman, seeded fourth, beat Humphreys and Kevin Friend of Wisconsin-Whitewater 8-2.  In the second round, they beat Florent Marco and Zach Katz of Wisconsin-Eau Claire 8-2.  Coe advanced to the quarterfinals with an 8-4 win over Paul Cooper and Andrew Hwang of Carleton.  Seventh-seeded Bayliss and Ben Shklyar ended Coe's run with an 8-5 win in the quarterfinals.

Stokstad and Janssen beat Concordia's Peter Dahlberg and Nick Moe 8-1 in the first round.  In the second round, they defeated ninth-seeded Ryan Vande Linde and Joe Meier of Wisconsin-Eau Claire 8-3.  Top-seeded Donkena and Mya Smith-Dennis ended Stokstad and Janssen's run with an 8-4 loss in the quarterfinals.

Woolf and Damisch earned a first round win over Eric Schnedier and Dylan Teautschman of Carroll 8-3.  In the second round, they defeated fifth-seeded Jeff Lotz and Alex Boomgarden of Carthage 8-6.  Ninth-seeded Nick Mozena and James Ayer of Luther downed the Kohawk duo 8-6 in the third round.

The ITA Midwest Regional wraps up Coe's fall season.  The Kohawks return to action Feb. 2, as they host Wisconsin-Eau Claire and Principia at the Clark Racquet Center.