Coe CollegeCoe CollegeCoe CollegeCoe CollegeCoe College
Coe CollegeCoe CollegeCoe CollegeCoe CollegeCoe College
Coe Athletics
 

Licensed to Coe College            HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/8/2013 08:16 PM
                         Coe v Morningside - 11/8/2013                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coe College-IA  'A'                                    NT    1:59.91   11  
     1) Sterns, Kenni A 20              2) Queisner, Andi N 21            
     3) Finneseth, Laura J 18           4) Appler, Katy E 18              
  2 Morningside College Swimming  'A'                      NT    2:05.26    4  
     1) Hecht, Hannah                   2) Bowmaster, Jenna               
     3) Smith, Stef                     4) Suchomel, Mikki                
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morningside College Swimming  'A'                      NT    1:44.95   11  
     1) Persson, Evan                   2) Karel, Josh                    
     3) McCloskey, Taylor               4) Svoboda, James                 
  2 Coe College-IA  'A'                                    NT    1:47.40    4  
     1) Barnes, Logan W 18              2) Dangremond, Tucker E 18        
     3) Cheng, Andy L 18                4) Thoma, Matthew M 19            
  3 Morningside College Swimming  'B'                      NT    1:50.88    2  
     1) Meysenburg, Jacob               2) Paulk, Tighe                   
     3) Haws, Hunter                    4) Schroeder, Zach                
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meade, Lindsay M          20 Kohawks-IA                NT   11:50.94    9  
  2 Andersen, Britney B       19 Kohawks-IA                NT   13:09.48    4  
  3 Smith, Stef                  Morningside               NT   13:11.72    3  
  4 Larson, Savannah             Morningside               NT   14:02.27    2  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shumaker, Casey              Morningside               NT   11:18.25    9  
  2 Paulsen, Alex                Morningside               NT   11:49.98    4  
  3 Duroe, Jared W            18 Kohawks-IA                NT   12:00.24    3  
  4 Paulsen, Drew                Morningside               NT   12:40.74    2  
  5 Conway, Colin J           22 Kohawks-IA                NT   13:18.13    1  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gates, Tracy                 Morningside               NT    2:03.91    9  
  2 Queisner, Andi N          21 Kohawks-IA                NT    2:06.11    4  
  3 Hecht, Hannah                Morningside               NT    2:14.80    3  
  4 Cummings, Amanda             Morningside               NT    2:20.41    2  
  5 Peach, Eleanor E          18 Kohawks-IA                NT    2:25.48    1  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Ben                    Morningside               NT    1:50.42    9  
  2 Malin, Cole                  Morningside               NT    1:53.33    4  
  3 Bosn, Tim D               18 Kohawks-IA                NT    2:01.31    3  
  4 Haws, Hunter                 Morningside               NT    2:01.79    2  
  5 Buseman, Aaron J          20 Kohawks-IA                NT    2:14.82    1  
  6 Koehler, Andrew J         18 Kohawks-IA                NT    2:29.08  
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finneseth, Laura J        18 Kohawks-IA                NT      26.39    9  
  2 Edge, Evelyn                 Morningside               NT      27.03    4  
  3 Appler, Katy E            18 Kohawks-IA                NT      27.28    3  
  4 Law, Amy                     Morningside               NT      30.37    2  
  5 Fowler, Brianna              Morningside               NT      31.21    1  
  6 Morgan, Addi                 Morningside               NT     x33.06  
  7 Haverland, Lynsay            Morningside               NT     x39.94  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Svoboda, James               Morningside               NT      22.63    9  
  2 Persson, Evan                Morningside               NT      22.95    4  
  3 Thoma, Matthew M          19 Kohawks-IA                NT      23.83    3  
  4 Burnham, Andy                Morningside               NT      23.92    2  
  5 Habel, Alex J             19 Kohawks-IA                NT      27.63    1  
  6 Sauter, Justin R          19 Kohawks-IA                NT      29.37  
  7 Abbott, Martin               Morningside               NT     x29.87  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sterns, Kenni A           20 Kohawks-IA                NT    2:24.29    9  
  2 Fast, Jaimie                 Morningside               NT    2:28.49    4  
  3 Bowmaster, Jenna             Morningside               NT    2:41.27    3  
  4 Filippelli, Stephanie J   20 Kohawks-IA                NT    2:46.60    2  
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCloskey, Taylor            Morningside               NT    2:10.68    9  
  2 Schroeder, Zach              Morningside               NT    2:12.75    4  
  3 Karel, Josh                  Morningside               NT    2:13.60    3  
  4 Dangremond, Tucker E      18 Kohawks-IA                NT    2:14.52    2  
  5 Cheng, Andy L             18 Kohawks-IA                NT    2:17.26    1  
  6 Sheppard, Alex               Morningside               NT   x2:18.02  
  7 Paulk, Tighe                 Morningside               NT   x2:21.79  
  8 Etzel, Gabe L             19 Kohawks-IA                NT    2:23.99  
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Recker, Kendallyn J       19 Kohawks-IA                NP     186.00    9  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bauman, Cody J            19 Kohawks-IA                NP     131.77    9  
  2 Bradley, Daniel           19 Kohawks-IA                NP     112.35    4  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meade, Lindsay M          20 Kohawks-IA                NT    1:07.34    9  
  2 Smith, Stef                  Morningside               NT    1:13.26    4  
  3 Filippelli, Stephanie J   20 Kohawks-IA                NT    1:16.46    3  
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haws, Hunter                 Morningside               NT      55.72    9  
  2 Paulsen, Alex                Morningside               NT      56.03    4  
  3 McCloskey, Taylor            Morningside               NT      56.65    3  
  4 Cheng, Andy L             18 Kohawks-IA                NT      57.96    2  
  5 Bosn, Tim D               18 Kohawks-IA                NT    1:02.30    1  
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suchomel, Mikki              Morningside               NT      58.45    9  
  2 Finneseth, Laura J        18 Kohawks-IA                NT      58.58    4  
  3 Appler, Katy E            18 Kohawks-IA                NT    1:00.27    3  
  4 Cummings, Amanda             Morningside               NT    1:04.38    2  
  5 Peach, Eleanor E          18 Kohawks-IA                NT    1:05.02    1  
  6 Law, Amy                     Morningside               NT    1:07.59  
  7 Morgan, Addi                 Morningside               NT   x1:15.28  
  8 Haverland, Lynsay            Morningside               NT   x1:32.63  
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Svoboda, James               Morningside               NT      50.20    9  
  2 Persson, Evan                Morningside               NT      50.48    4  
  3 Thoma, Matthew M          19 Kohawks-IA                NT      53.58    3  
  4 Burnham, Andy                Morningside               NT      53.60    2  
  5 Habel, Alex J             19 Kohawks-IA                NT    1:04.00    1  
  6 Koehler, Andrew J         18 Kohawks-IA                NT    1:07.05  
  7 Abbott, Martin               Morningside               NT   x1:08.07  
  8 Sauter, Justin R          19 Kohawks-IA                NT   x1:12.81  
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sterns, Kenni A           20 Kohawks-IA                NT    1:06.94    9  
  2 Hecht, Hannah                Morningside               NT    1:07.33    4  
  3 Fast, Jaimie                 Morningside               NT    1:09.32    3  
  4 Fowler, Brianna              Morningside               NT    1:18.63    2  
  5 Drapes, Chloe S           21 Kohawks-IA                NT    1:28.33    1  
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Ben                    Morningside               NT      59.30    9  
  2 Shumaker, Casey              Morningside               NT    1:00.71    4  
  3 Barnes, Logan W           18 Kohawks-IA                NT    1:01.46    3  
  4 Meysenburg, Jacob            Morningside               NT    1:06.16    2  
  5 Etzel, Gabe L             19 Kohawks-IA                NT    1:10.98    1  
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gates, Tracy                 Morningside               NT    5:28.32    9  
  2 Edge, Evelyn                 Morningside               NT    5:45.64    4  
  3 Meade, Lindsay M          20 Kohawks-IA                NT    5:52.02    3  
  4 Andersen, Britney B       19 Kohawks-IA                NT    6:20.58    2  
  5 Larson, Savannah             Morningside               NT    6:57.04    1  
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malin, Cole                  Morningside               NT    5:26.61    9  
  2 Duroe, Jared W            18 Kohawks-IA                NT    5:46.63    4  
  3 Sheppard, Alex               Morningside               NT    5:50.98    3  
  4 Paulsen, Drew                Morningside               NT    6:11.04    2  
  5 Buseman, Aaron J          20 Kohawks-IA                NT    6:13.18    1  
  6 Conway, Colin J           22 Kohawks-IA                NT    6:24.73  
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Recker, Kendallyn J       19 Kohawks-IA                NP     167.55    9  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bauman, Cody J            19 Kohawks-IA                NP     114.52    9  
  2 Bradley, Daniel           19 Kohawks-IA                NP      94.05    4  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suchomel, Mikki              Morningside               NT    1:14.49    9  
  2 Queisner, Andi N          21 Kohawks-IA                NT    1:16.02    4  
  3 Bowmaster, Jenna             Morningside               NT    1:16.14    3  
  4 Drapes, Chloe S           21 Kohawks-IA                NT    1:48.05    2  
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dangremond, Tucker E      18 Kohawks-IA                NT    1:05.35    9  
  2 Karel, Josh                  Morningside               NT    1:05.97    4  
  3 Etzel, Gabe L             19 Kohawks-IA                NT    1:08.68    3  
  4 Schroeder, Zach              Morningside               NT    1:09.37    2  
  5 Paulk, Tighe                 Morningside               NT    1:11.66    1  
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morningside College Swimming  'A'                      NT    1:50.00   11  
     1) Fast, Jaimie                    2) Cummings, Amanda               
     3) Gates, Tracy                    4) Edge, Evelyn                   
  2 Coe College-IA  'A'                                    NT    2:03.84    4  
     1) Peach, Eleanor E 18             2) Filippelli, Stephanie J 20     
     3) Drapes, Chloe S 21              4) Andersen, Britney B 19         
  3 Morningside College Swimming  'B'                      NT    2:15.12    2  
     1) Fowler, Brianna                 2) Haverland, Lynsay              
     3) Larson, Savannah                4) Law, Amy                       
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morningside College Swimming  'A'                      NT    1:32.68   11  
     1) Malin, Cole                     2) Paulsen, Alex                  
     3) Burnham, Andy                   4) Kurz, Ben                      
  2 Coe College-IA  'A'                                    NT    1:40.18    4  
     1) Duroe, Jared W 18               2) Barnes, Logan W 18             
     3) Buseman, Aaron J 20             4) Bosn, Tim D 18                 
  3 Morningside College Swimming  'B'                      NT    1:42.79    2  
     1) Sheppard, Alex                  2) Shumaker, Casey                
     3) Meysenburg, Jacob               4) Paulsen, Drew                  
  4 Coe College-IA  'B'                                    NT    1:58.74  
     1) Koehler, Andrew J 18            2) Habel, Alex J 19               
     3) Sauter, Justin R 19             4) Conway, Colin J 22             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Coe College                         115   2. Morningside College Swimming        100
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Morningside College Swimming        154   2. Coe College                          77